Blog

Veteriner Kliniğinde Bulunması Gereken Malzemeler Nelerdir?

Veteriner Kliniğinde Bulunması Gereken Malzemeler Nelerdir?

Yepyeni bir veteriner kliniğine sahip olmanın hayalini kuran veterinerler böyle bir klinikte hangi malzemelerin olması gerektiğini her zaman merak ederler. Sürekli olarak yeni planlamalar yapılır ve farklı ürünlerin yer aldığı klinik planları ortaya çıkar.

Aslına bakıldığında veteriner kliniklerinde gereken veteriner malzemeleri net bir şekilde bellidir. İlk etapta veterinerler bu gerekli görülen malzemeler tedarik ederler. Eğer klinikte boş alanlar kalıyorsa ya da ekstra ihtiyaçlar ortaya çıkıyorsa sonrasında ekstra ürünlerin satın alma aşamasına geçilebilir.

Kliniklerde bulunması gereken ürünlerin dört ana başlık altında incelenmesi son derece doğru olacaktır. Her başlık için gerekli olan malzemeler satın alındıktan sonra veteriner klinikleri kaliteli bir hizmet sunmaya başlayabilir.

Veteriner Muayene Ekipmanları

Veterinerlere getirilen hayvan dostlarımızda en yayın talep muayene olmaktadır. Çeşitli rahatsızlıkları bulunan hayvan dostlarımız acil olarak kliniklere getirilir ve tedavilerinin en kısa süre içerisinde yapılması gerekmektedir. Muayene işlemleri için çok sayıda malzemenin mevcut olması şarttır. Her birini tamamladığından emin olan veterinerler hasta kabulüne başlayabilir ve hayvan dostlarımızı iyileştirebilirler.

Muayene işlemlerinde kullanılan el aletlerinin dışında veteriner malzemeleri olarak iki temel ürün yer alır.  Bunlardan ilki veterinerlerin oturabileceği sandalyelerdir. Veterinerler bazen çok uzun süren muayenelerde bulunabilirler. Böyle bir durumda oturmadan uzun süre ayakta kalmaları uygun olmayacaktır. Satın alınacak olan sandalyeler ile birlikte çok rahat bir şekilde klinik içerisinde hareket edilebilir. Hayvan dostumuzun ebatlarına göre sandalyenin ayarlarında değişiklik yapılması da mümkün olmaktadır.

Satın alınması gereken veteriner malzemeleri arasında muayene ekipmanı klasmanına giren bir diğer ürün seyyar lambalardır. Rahatlıkla hareket ettirilen bu lambalar ile bölgeler başarıyla aydınlatılır. Böylece hiçbir küçük ayrıntının gözden kaçmasına izin verilmemiş olunur.

Son olarak cihaz taşıma ve pansuman arabalarına gereksinim duyulur. Operasyonlarda kullanılabilecek olan makinelerin ya da pansuman işlemlerinde kullanılacak olan malzemelerin konması için bir araba bulunur. Tekerlekli bir sehpa olarak da tanımlanabilen bu malzemeler kliniklerin olmazsa olmaz ürünleri arasında yer almaktadır.

Veteriner Operasyon Masaları

Veteriner kliniklerinde operasyonların her zaman kusursuz bir şekilde yapılabilmesi gerekir. Bunun için de operasyon masaları kullanılmaktadır. Hayvan dostlarımız bu masaların üzerin alınır ve sonrasında gerekli uyuşturmalar yapıldıktan sonra operasyonlar başlar. Operasyon masaları klinikler için hayati önem taşırken kliniğin ebadına göre en uygun masaların tercih edilmesi gerekli olacaktır.

Masalar satın alırken en önemli etmenlerden bir tanesi ebadıdır. Üzerinde hangi canlıların ameliyat edilebileceği masanın ebadına göre değişir. Eğer yeterli büyüklükte bir masa satın alınmazsa bazı hayvan türleri ya da ırklar masa üzerinde operasyona alınamaz. Klinikler için veteriner malzemeleri satın alınırken bu tarz küçük ayrıntıların her zaman düşünülmesi gerekmektedir.

Her yönden yeterli bir ebada sahip masa belirlendikten sonra masaların ekstra özellikleri incelenmeye başlar. Bazı masalar paslanmaz çelikten imal edilmektedir. Bazıları ise masanın üst kısmının hemen altında raflara ya da çekmecelere sahip olur. Böylece operasyon sırasında ihtiyaç duyulabilecek olan malzemelerden bazıları bu kısımlarda saklanabilecektir.

Veteriner Pet Bakım Masaları

Kliniklere getirilen hayvan dostlarımızın durumu her zaman ağır olmaz. Bazen rutin kontroller ya da basit muayeneler için dostlarımız kliniklere getirilmektedir. Böyle bir durumda dostlarımızın operasyon masalarına alınması mümkün olmaz.  Çünkü bu masalar her zaman kusursuz bir şekilde temizlenen ve devamlı olarak kullanıma uygun olmayan veteriner malzemeleri arasında yer almaktadır.

Muayene işlemleri için özel masalar satın alırken daha küçük ebatlara sahip ürünler tercih edilebilir. Genellikle kısa süren işlemler gerçekleştirileceği için çok geniş bir alana ihtiyaç duyulmamaktadır. Bunun yanı sıra hayvan dostlarımızın boy ve kilo ölçümlerini yapabilen masalar da bulunur. Eğer bu masalar tercih edilirse hem veterinerlerin hem de hayvan dostlarımızın işi çok daha kolay bir hale gelecektir.

Bakım masalarının alt kısmında da çekmece ya da raflara yer verilebilir. Böylece muayene sırasında ya da sonrasında etrafın temizlenmesi için kullanılacak olan malzemeler bu kısımlarda tutulabilir. Hayvan dostlarımızın muayenede zorluk çıkarması durumunda onların ilgisini çekebilecek ve onları rahatlatacak olan ürünlerin de bakım masalarında bulundurulması doğru bir tercih olacaktır.

Veteriner Röntgen Masaları

Veteriner kliniklerinde olmazsa olmaz veteriner malzemeleri arasında gösterilen bir diğer ürün ise röntgen masalarıdır. Bildiğiniz üzere hayvan dostlarımız son derece hareketli canlılardır. Vücut yapıları buna son derece elverişli olsa da bazı durumlarda kemikte kırık ya da çatlak gibi olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalınabilir. Özellikle trafik kazası geçirmiş olan dostlarımızda bu sorunlarla sıklıkla karşılaşılır.

Satın alınacak olan röntgen masaları dostlarımızın röntgenlerini kızıl ötesi ışınları kullanarak çekerler. Böylece kemiklerin durumu net bir şekilde ortaya çıkar. Tabi ki bu masaların her zaman farklı ırklar ya da canlılar gelebileceği düşünülerek satın alınması gerekir. Gereğinden çok küçük bir masa alınması zorluk yaşatır. Çok büyük masaların ise maliyetleri yüksek olacağından gerekli değildir.

Related Posts